Jak zjistím, zda je moje dílo zařazeno do Seznamu děl nedostupných na trhu a je zpřístupňováno Národní digitální knihovnou – DNNT?

Národní knihovna ČR na základě ustanovení § 97f autorského zákona vede seznam děl na trhu nedostupných. V praktické rovině jde o zdroj, kde se uvádějí jak návrhy na zařazení díla do Seznamu DNNT, tak – po 6 měsících, během kterých se přes ověřování v příslušných zdrojích nezjistí, že se dílo v obchodních sítích (kromě antikvárního trhu) nabízí – záznamy o dílech, jež získala status díla na trhu nedostupného. Kolektivní správce rovněž uvědomí nositele práv, s nimiž má dohodu o zastupování, že se zavádí tento nový způsob užití. Národní knihovna ČR zajistí zveřejnění informace o tomto programu v médiích.

V současnosti je SDNNT spravován jako jedna z databází knihovního systému Aleph, z níž je rovněž generována statická tabulka ve formátu CSV. Národní knihovna připravuje novou aplikaci, která umožní snadné vyhledávání i komunikaci autorů s knihovnou o postavení svých děl.

Seznam ve formátu CSV je možné si stáhnout zde. Seznam je možno řadit podle různých hledisek:

  • Autor
  • Narození / Úmrtí autora
  • Název
  • Místo/Nakladatel
  • Rok vydání
  • Číslo České národní bibliografie

Označená díla se dají po přihlášení interaktivně prohlížet v službě NDK dle nové fazety, veřejné, neveřejné a „DNNT“, případně kombinovat s dalšími fazetami.

Národní knihovna připravuje aplikaci, která umožní snadné vyhledávání i komunikaci autorů s knihovnou o postavení svých děl.